Vítejte
Články a novinky o Arduino, STM32, ESP8266, ESP32, Raspberry Pi, CHIP computer, Banana Pi, AVR, IoT, SBC, Embedded Systems
 

Skupinu o bastlení na G+ naleznete zde, ale profil naleznete zase v tomto odkazu .
Nejrychlejší informační kanál zase na twitteru.
A někdy něco postnu i na facebook.
 
 
Není tomu tak dávno, co jsem zde sdílel kickstarter kampaň na podporu codebender, Online IDE pro Arduino, které slibovalo podporu ESP8266 a ESP32.
Zmíněná kampaň končí 26.10.2016 a z požadovaných $60 000 se zatím vybralo pouze necelých $6 000.
Petr Stehlík sdílel post o končícím codebender.cc.
Codebender na svých stránkách uvádí, že "Všechny dobré věci musí někdy skončit" a i s necelými 100 000 registrovanými uživateli, 10 000 aktivními uživateli/měsíc a investicemi přes $800 000 musí skončit.

Další informace na oficiální stránce: https://codebender.cc/next-chapter
 
STMicroelectronics zveřejnil nový mikrokontrolér s jádrem ARM® Cortex®-M7.
Co je důležité, změnila se výrobní technologie. Ze současných 90 nm na 40 nm. To dovolí maximální frekvenci až 400 MHz. V CoreMark získal neuvěřitelných 2010 bodů (856 DMIPS).Mikrokontrolér obsahuje 3 domény, které by měli sloužit k celkové optimalizaci tak výkonného mikrokontroléru.
První doména označená jako D1 obsahuje cache, flash paměť a náročné periferie jako grafický engine....
 
Tak nová informace ze sociálních sítí. NodeMCU bude podporovat ESP32 a vývojáři pracují na své vývojové desce. Post naleznete zde.


Vývoj NodeMCU skončil. Známý projekt vývojové desky pro ESP8266 a firmware. Vývojáři to oznámili na sociálních sítích i na svých webových stránkách. K dispozici stále je a bude firmware i dokumentace.

Dear maker,

We're very sorry. NodeMCU has stopped further development of a new development board. And discontinued making new hardware.
The community will updated the NodeMCU Firmware and Documentation.

Yours sincerely,
NodeMCU Team.


Firmware na github.
Dokumentace.
 
Nedávno jsem psal o firmě NEC, která sdílela obrázek svého displeje s Raspberry Pi 3 compute module, hned na to raspberrypi.org sdílel na svém blogu informaci připravovaném RPi3 compute module.
Teď se na svět dostal datasheet verze 1 i verze 3. Co je překvapením je, že Raspberry Pi 3 compute module bude hned ve dvou verzích!
CM3 - Compute Module 3 a CM3L - Compute Module 3 Lite

Takže, co se z datasheetu dozvíme?
RAM paměť bude pro obě verze typu LPDDR2 (1 GB, což je maximum), procesorem bude BCM2837 (64bit quad-core).

Verze CM3 bude obsahovat 4 GB eMMC FLASH, zatímco CM3L bude bez eMMC paměti. CM3L bude obsahovat pouze rozhraní na microSD kartu připojitelné přes header....
 


Společnost NEC sdílela na svém blogu článek o nejnovějších 40" displejích. Překvapivě sdílela i fotografii dosud nezveřejněného Raspberry Pi compute module 3. Z blogu: "However, the latest Raspberry Pi 3 compute module boasts significant performance and networking capabilities, making it perfect for NEC’s displays."
Takže, kdy můžeme očekávat Raspberry Pi compute module 3? Myslím si, že v nejbližších týdnech...
 


Společnost Nextthing zveřejnila nový produkt - CHIP Pro.
Zařízení o velikost 30 x 45 mm disponuje procesorem Allwinner R8 @ 1GHz (Cortex-A8) se zabudovanou DDR3 RAM o velikosti 256 MB a GPU Mali400. CHIP Pro je nazýván jako System-on-Module (SoM).
Jako uložiště je použita 512MB SLC NAND pamětí nebo můžete využít rozhraní pro SD kartu.
Jako CHIP computer, i CHIP Pro bude možné napájet buď z USB 2.0 OTG nebo z batterie (CHIP Pro obsahuje nabíjecí obvod)....
 
Tak máme po prezentaci o C.H.I.P. computer. Děkuji za váš zájem a níže je odkaz na prezentaci a video.

Prezentace: http://prezi.com/4of5__w_te4a/?utm_campaign=share&utm_medium=copy

Video: https://youtu.be/waHqRMgQBz0?t=1h35m7s (zatím nesetříhané)
 
Espressif veřejnil podporu ESP32 pro Arduino IDE.
Co je a není podporováno se dočtete v README.

https://github.com/espressif/arduino-esp32
 


Pár měsíců zpět jsem tu publikoval novinku o bastlířském projektu - programátoru skrze WiFi modul (WiFi AVR programátor).
Nyní se podobný projekt objevil na kickstarteru.
WiLoader je plně podporován v Arduino IDE. Jednoduše tak svůj projekt s Arduino (AVR) naprogramujete....
 


Predkladáme zoznam výrobcov mcu s jadrami Cortex-M, spolu s linkami na prehľadové pdf/product selectory.

Okrem toho, že je nedokonalý a neúplný, zoznam je ešte aj neúhľadný (no, aspoň je v abecednom poradí), ale cieľom je najmä podať relevantné informácie v čo najstručnejšej a najprehľadnejšej podobe. Bohužiaľ, jedna z vlastností www je jeho nestálosť, a tak linky pravdepodobne časom prestanú fungovať. A pochopiteľne, aj kebyže sa podarí urobiť lokálnu kópiu aspoň tých mcu, tieto informácie častom zastarajú - niektoré obvody sa prestanú vyrábať, iné naopak pribudnú.
V tabuľke teda nájdete názov výrobcu, aplikované Cortex-M jadrá (alebo v prevedení SoC - SystemOnChip), logo, a odkazy na prehľady či produktové stránky.

Ku dňu 01.10.2016 bolo v tejto tabuľke 38 výrobcov. K tomuto dňu bolo udelených 378 licencií na použitie Core/IP ARM Cortex-M.
natíska sa otázka: "kde je tých zvyšných 340?"

Celý článek a přehled zde: http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.1188.3
 


Možná si pamatujete projekt VoCore, minimalistického zařízení na kterém dokáže běžet nějaká Linuxová distribuce - OpenWrt/LEDE.
Nyní tu máme VoCore2, zařízení o rozměru 25.4 x 25.4 mm.
- SoC – Mediatek MT7628AN MIPS processor @ 580 MHz
- System Memory – 128 MB DDR2
- Storage – 16MB NOR FLASH, 1x SDXC via I/O pins
- Connectivity – WiFi 802.11n 2T2R up to 300 Mbps with either 2 u.FL connector or 1 u.FL connector + on-board chip antenna (Max signal output >19.5dbm peak); 2x 10/100M Ethernet interfaces via I/O pins ...
 
AAEON, přední výrobce moderních průmyslových a embedded výpočetních platforem, se stal členem IQRF Alliance.

Jako součást IQRF Alliance, bude mít AAEON možnost vyvinout univerzální IoT gateway, podporující mimo jiné i bezdrátovou technologii IQRF, která se těší oblibě v oblasti chytrých měst a budov, v průmyslu 4.0 a inteligentní energii. Vzhledem k snadné integraci technologie IQRF do IoT gatewaye UP vzniká užitečná plug and play aplikace se zabezpečenou a stabilní bezdrátovou komunikací pomocí síťového protokolu IQMESH.

Celá zpráva zde: http://www.iqrfalliance.org/
 
Přihlášky do dalšího ročníku soutěže CanSat.
Propozice i přihlášku najdete na stránce www.esero.scientica.cz/cansat.
Počet účastníků v soutěži je omezen na celkový počet 12 týmů (viz. propozice soutěže). Při případném větším počtu přihlášených týmů bude odborná porota vybírat účastníky na základě popisu zvolené sekundární mise. Přihlášky do soutěže je možné odesílat do 30. 10. 2016

Minulého ročníku se také zúčastnil radioklub OK1RAJ.

http://www.esero.scientica.cz/cansat
 


Máte-li dost programování vašich projektů v Arduino IDE, zkuste se podívat po jiné variantě.
Několikrát jsem tu psal o Programino IDE - novinka, video na youtube.

Narazil jsem na více než zajímavé vývojové studio pro Arduino, založeném na populárním vývojovém prostředí Eclipse - Sloeber - the Eclipse Arduino IDE....
 
Diskuze
 
Spolupracujeme s:
 
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů. Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.

Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tato nekomerční stránka nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.