Vítejte
Články a novinky o Arduino, STM32, ESP8266, ESP32, Raspberry Pi, CHIP computer, Banana Pi, AVR, IoT, SBC, Embedded Systems
 

Skupinu o bastlení na G+ naleznete zde, ale profil naleznete zase v tomto odkazu .
Nejrychlejší informační kanál zase na twitteru.
A někdy něco postnu i na facebook.
 
 


Tak, oficiálně ho máme tady (neoficiálně tady a tady). Nová verze Compute modulu. S označnením Raspberry Pi Compute Module 3 (CM3).

Jak se dalo očekávat, hlavní komponenty jsou stejné jako u Raspberry Pi 3 z kterého i vychází.

Procesor CM3 nabízí až 10x vyšší výkon proti původnímu CM1...
 


V dnešním článku o Orange Pi Zero si zablikáme LEDkou, změříme teplotu senzorem AD7415, který komunikuje přes I2C a pak pošleme data do NRF24L01 přes SPI. Bohužel NRF24L01 se mi nepodařilo zprovoznit, OPi Zero ale data posílá. Všechen kód napíšeme v pythonu.

Celý článek je zde http://chiptron.petus.cz/articles.php?article_id=101
 


Horká novinka z dílny Xunlong, výrobce populárních jednodeskových počítačů s názvem Orange Pi.
Teď se pracuje na verzi Orange Pi Zero Plus ORANGE PI 2G-IOT, který obsahuje i slot pro SIM kartu a Bluetooth.

Jak můžete vidět z prvního obrázku, srdcem jednodeskového počítače Orange Pi Zero Plus je procesor RDA8810PL od společnosti RDA Electronics.

Co říká datasheet o RDA8810PL
MCU subsystem:

- ARM Cortex-A5 with FPU up to 1 GHz
- GSM/GPRS/EDGE modem

Memory interface:
- 2 Gb (256MB) LPDDR2 SDRAM
- 4 Gb (512MB) SLC NAND flash
- two SDIO interfaces for TF cards and WiFi
- support eMMC memory, SPI-NAND and SPI-NOR...
 


Na bastlířských web stránkách se objevily nejrůznější stavebnice pro děti. O stavebnici KubiK, která naučí děti programovat jsem už psal.
Nyní tu mám stavebnici, která děti naučí samotným základům elektroniky.

Stavebnice jako Didaktik či Voltník nejspíše znáte, teď tu máme elektronickou stavebnici jménem Electra I.
 


Možná znáte verzi BPI-R1 a možná jí máte i doma. Teď svět spatřila druhá verze s označením Banana Pi - R2 (BPI-R2).

Už první verze obsahovala 5 gigabit portů a také SATA rozhraní.

Druhá verze je však o poznání výkonější. Procesor Mediatek MT7623A s frekvencí až 1.3GHz (čtyřjádrový Cortex A7), kterému sekunduje Mali-450 GPU, 2 GB RAM...
 


Možná doma ještě ESP32 modul nemáte, ale pokud jej plánujete do budoucna koupit, je dobré vědět, jak to rozchodit třeba v Arduino IDE.

Na stránce se dočtete, co a jak udělat pro Mac a Ubuntu/Debian tak, aby vám ESP32 v Arduino IDE fungoval.

A jestli to celé funguje se dozvíte v poslední části návodu, kde si nahrajete vzorový program pro WiFi scanner.

Celý návod zde: http://randomnerdtutorials.com/installing-the-esp32-board-in-arduino-ide-mac-and-linux-instructions/
 


Espressif zveřejnil informace o novém vývojovém kitu.

Kromě samotného ESP32, můžete na desce dále najít 3.2" SPI LCD, externí pSRAM paměř a také interface pro VGA kameru.

ESP32 podporuje JTAG debug, na desce tedy naleznete i USB debugger. Dále můžete připojit micro SD kartu, deska obsahuje slot.

Všechny vývody jsou samozřejmě vyvedeny na header.

Další informace naleznete zde: http://www.espressif.com/en/products/hardware/esp-wrover-kit/overview
 


O nových, velmi levných, mikrokontrolérech rodiny ATtiny jsem už informoval dříve. Respektive o ní informoval mikrozone.sk.

Nyní vyšel velmi zajímavý článek na stránkách karlovarského radioklubu OK1KVK.

V článku je podrobně popsána výbava mikrokontroléru, i to, čím takový mikrokontrolér programovat.

Dále v článku naleznete jak funguje a jak lze využít Event system a CCL jednotka (Configurable Custom Logic). V závěru článku naleznete, kde tyto jednočipy koupit a jaké vývojové kity jsou k dostání.

Celý článek naleznete zde: https://ok1kvk.cz/clanek/2016/attiny417-814-816-817/
 


NanoPi zveřejnil na sociálních sítích několik obrázků s informacemi o novém, připravovaném, jednodeskovém počítači s názvem NanoPi A64.

Jak název napovídá, základem je 64 bit procesor, přesněji Allwinner A64 quad-core Cortex-A53 s taktem až 1.15GHz s Mali400MP2 GPU, který podporuje OpenGL ES2.0 a OpenGV1.1.
Velikost RAM je1 GB DDR3 a jako uložiště složí už obvyklý micro SD slot, který se stal už standardem pro podobné typy jednodeskových počítačů...
 


Informace o novém jednodeskovém počítači s názvem Lichee Pi One z dílny nové a neznámé čínské firmy Lichee (Liči čínské) se dostala na svět.
Novinku sdílel web cnx-software.com.

Jednodeskový počítač firmy Lichee chce bastlíře zaujmout samozřejmě cenou. Její první model Lichee Pi One by měl stát $6 a prozatím by měl být určen výhradně pro čínský trh...
 
Blíží se nám konec roku a tak by mohlo být zajímavé zjistit, jaké články, novinky a videa jsou nejoblíbenější.

Články:
Nejčtenějším článkem roku 2016 se stává...
 


Web mikrozone.sk vytvořil přehledný seznam dostupných vývojových kitů - discovery board, které jsou "střední třídou" z nabídky STMicroelectronics.

Prehľad je zoradený viac-menej podľa "výkonnosti" jednotlivých rodín, ku ktorým dosky patria.

Kým pri nižších radoch predstavujú DISCOVERY dosky vhodný základ pre experimenty so samotnou doskou a aj pomerne ľahkú možnosť použiť ju ako základ konštrukcie vďaka vyvedeniu väčšiny až všetkých pinov na pripojovacie konektory ("hrebene"), dosky z vyšších radov (najmä tie s veľkými LCD displejmi) sú častokrát vhodné len na demonštráciu periférií a pripojených obvodov prítomných na doske, pričom voľných pinov na pripojovacích konektoroch zostáva len málo.


Celý článek naleznete zde: http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.1227.2
 
Spoločnosť STMicroelectronics predstavila nového člena 32-bitovej ARM rodiny STM32, s označením STM32F413. Jedná sa o najvybavenejší obvod podskupiny STM32F4 Acces Line s jadrom Cortex®-M4.

Rodina STM32F4xx, založená na jadre ARM Cortex-M4 je vyššou strednou triedou (entry-level devices) v rodine STM32F, čo prezrádzajú hodinové frekvencie 100 až 200MHz, FLASH pamäť 0.5 až 2MByte a RAM dosahujúca stovky kB, ako aj bohatá výbava perifériami. Lenže aj v rámci tejto rodiny sa už vytvorila diferenciácia na tri vrstvy, pričom najnižšia z nich, označená Acces Line, má za úlohu postupne nahradiť najstarší rad STM32F1xx.


Celý článek zde: http://www.mikrozone.sk/news.php?extend.1226.2
 


S Raspberry Pi a jeho nejrůznějšími variacemi jsme se už několikrát setkali. Německá firma Kunbus přichází na trh s deskou pro Raspberry Pi Compute Module určenou pro montáž na DIN lištu....
 
Diskuze
 
Spolupracujeme s:
 
Upozornění
Administrátor těchto stránek ani autor článků neručí za správnost a funkčnost zde uvedených materiálů. Administrátor těchto stránek se zříká jakékoli odpovědnosti za případné ublížení na zdraví či poškození nebo zničení majetku v důsledku elektrického proudu, chybnosti schémat nebo i teoretické výuky. Je zakázané používat zařízení, která jsou v rozporu s právními předpisy ČR či EU.

Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tato nekomerční stránka nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ.